2019 Sportsresultater

 

 
29. december
Maratoncup arrangeret af Sjællandske Sportskuske

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand i juniorklassen  med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 1.
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

 
9. december    
                                                          Bromme Køreforening
Maratoncup arrangeret af
Kalundborgegnens Køreforening og Bromme Køreforening

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 1 spand i juniorklassen  med Katja som groom
Placering som nr. 3.
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip.

Emil Lamborg Jørgensen kørte 1 spand med Katja som groom.
Placering som nr. 2. Ponnyen var Gærshøj Buchmill


Jesper kunne fortsætte i lånt vogn

 
6. oktober       
Dressurcup og Topcup finale

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Dagens konkurrence: placering som: nr. 5 i dressur cup og i top cup nr. 4
Finalens resultat: placering som: nr. 3 i dressur cup og i top cup nr. 3
Bedste 2 spand pony III. Modtog æreskrus.
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gulla

 
18. august   
Arden Super Cup arrangeret af
Sjællandske Sportskuske

Lena Vabø kørte 2 spand med jørgen som groom
Ponyerne var Gærshøj Flaminco og Gulla

 
11. august og

Dressur Cup og Top Cup arrangeret af Kalundborgsegnens Køreforening og Dansk Køre Selskab

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Placering som: nr. 2 i dressur cup og i top cup nr. 3
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gulla

 
2. til 4. august
 


Landsstævne på Kærsgaard

Katja Lamborg kørte 4 spand med Henrik Jørgensen, Emil Jørgensen, Rasmus Jørgensen og Peter Grå Nielsen som grooms.
Placering som nr. 3 i dressur,  nr. 5 i keglekøresel og nr. 5 i maraton, samlet nr. 5
Klassen blev kørt samlet for 2- og 4 spand.
Ponyerne var hingstene: Mahnegad Golden Prince og Frisia's Top Gold samt vallakkerne: Gærshøj Flipper og Gærshøj Floxster

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 6 i dressur,  nr. 1 i keglekøresel og nr. 6 i maraton, samlet nr. 6
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom.
Placering som nr. 2 i dressur,  nr. 7 i keglekøresel og nr. 7 i maraton, samlet nr. 7
Ponnyerne var
Gærshøj Flora og Gærshøj Florence.


25 års jubilar ved kørestævne på Kærsgaard
   

 
7. juli 
Bromme Køreforening

Top Cup arrangeret af Bromme Køreforening 

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Placering som:  nr. 2
Ponyerne var Gærshøj Florence og Gærshøj Flaminco

 

15. og 16. juni
Landsstævne og Sjællandmesterskab arrangeret af

Sjællandske Sportskuske

Katja Lamborg kørte 4 spand med Henrik Jørgensen, Emil Jørgensen, Rasmus Jørgensen og Peter Grå Nielsen som grooms.
Placering som nr. 4 i dressur,  nr. 4 i keglekøresel og nr. 4 i maraton, samlet nr. 4
Klassen blev kørt samlet for 2- og 4 spand.
Ponyerne var hingstene: Mahnegad Golden Prince og Frisia's Top Gold samt vallakkerne: Gærshøj Flipper og Gærshøj Floxster

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 2 i dressur, nr. 1 i keglekørsel og nr. 2 i maraton, samlet nr. 2 
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom.
Placering  som nr. 4 i dressur, nr. 6 i keglekørsel og nr. 2 i maraton, samlet nr. 2
Ponnyerne var
Gærshøj Flora og Gærshøj Florence.

 

 
22. juni
Dressur- og Top Cup arrangeret af
Slangerup og Omegns Køreforening  

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Placering som: nr. 1 i dressur cup og i top cup nr. 1
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gulla

 
15. - 16. juni
Landsstævne arrangeret af
Sjællandske Sportskuske

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand med Majken Olsen som groom
Placering som
nr. 2 i dressur, nr. 1 i keglekørsel, nr. 2 i maraton og samlet nr. 2.
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Katja Lamborg kørte 4 spand med Henrik Jørgensen, Emil Jørgensen, Rasmus Jørgensen og Peter Grå Nielsen som grooms.
Placering som
nr. 4 i dressur, nr. 4 i keglekørsel, nr. 4 i maraton og samlet nr. 4
Ponyerne var hingstene: Mahnegad Golden Prince og Frisia's Top Gold samt vallakkerne: Gærshøj Flipper og Gærshøj Floxster

Lena Vabø kørte 2 spand med jørgen som groom
Placering som: nr. 2 i dressur, nr. 6 i keglekørsel, nr. 2 i maraton og samlet nr. 2
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gærshøj Florence

 <  
   
   
   
   

 
19. maj
Arden Super Cup arrangeret af
Sjællandske Sportskuske

Lena Vabø kørte 2 spand med jørgen som groom
Placering som: nr. 2 i dressur cup, nr. 4 i keglekørsel, nr. 4 i maraton og samlet nr. 3
Ponyerne var Gærshøj Flaminco og Gulla

 

1. maj - 5. maj
Landsstævne arrangeret af Dansk Køre Selskab

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Placering som nr. 2 i dressur,  nr. 4 i maraton, nr. 1 i forhindringskørsel og samlet nr. 3.
Ponyerne var Gærshøj Flora,
Gærshøj Florence og Gærshøj Flaminco.

 
27. april
Træningsderby arrangeret af Kalundborgsegnens Køreforening

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Placering som nr. 3.
Ponyerne var Gærshøj flora og
Gærshøj Florence.

Jørgen Lamborg kørte 2 spand med Lena som groom.
Placering  som nr. 2.
Ponnyernr var Gærshøj Fl
ora og Gærshøj Florence.

 

22.april
Dressur- og Top Cup arrangeret af
Sjællandske Sportskuske

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gulla

 

20. april
Bromme Køreforening
Påskestævne arrangeret af Bromme Køreforening
 

Katja Lamborg kørte 4 spand med Henrik Jørgensen, Emil Jørgensen, Rasmus Jørgensen og Peter Grå Nielsen som grooms.
Placering som nr. 1 af 28 deltagere.
Ponyerne var hingstene: Mahnegad Golden Prince og Frisia's Top Gold samt vallakkerne: Gærshøj Flipper og Gærshøj Floxster

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 16 af 28 deltagere.
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Jørgen Lamborg kørte 2 spand med Lena som groom.
Placering  som nr. 21 af 28 deltagere.
Ponnyernr var Gærshøj Fl
aminco og Gærshøj Florence.

 
7. april
Dressur Cup og Top Cup arrangeret af Ullerup Køre- og Rideforening

Lena Vabø kørte 2 spand med jørgen som groom
Placering som: nr. 4 i dressur cup og nr. 3 i top cup
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gulla

 
16. marts Finalen for indendørs maraton cup

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand i juniorklassen  med Majken Olsen som groom
Placering i dagens konkurrence som nr. 4 og samlet placering i cuppen som nr. 4
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Jørgen Lamborg kørte 1 spand med Peter Grå Nielsen som groom.
Placering i dagens konkurrence som nr. 4 og samlet placering i cuppen som nr. 4.
Ponnyen var Gærshøj Fl
aminco

Lena Vabø kørte 1 spand med Peter Grå Nielsen som groom.
Placering i dagens konkurrence som nr. 3 og samlet placering i cuppen som nr. 3.
Ponnyen var Gærshøj Florence

 

16. februar

Indendørs maraton cup arrangeret af Slangerup og Omegns Køreforening  

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand i juniorklassen  med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 2. Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Jørgen Lamborg kørte 1 spand med Peter Grå Nielsen som groom.
Placering som nr. 3. Ponnyen var Gærshøj Fl
aminco

Lena Vabø kørte 1 spand med Peter Grå Nielsen som groom.
Placering som nr. 4. Ponnyen var Gærshøj Florence

 

 

26. januar  

Indendørs maraton cup arrangeret af Slangerup og Omegns Køreforening

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand i juniorklassen  med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 2. Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Lena Vabø kørte 1 spand med Peter Grå Nielsen som groom.
Placering som nr. 2. Ponnyen var Gærshøj Florence

 

Tilbage