2021 Sportsresultater

 
29. december


Aveve maraton cup 3. afdeling

Katja Lamborg kørte 2 spand med Henrik Jørgensen som grooms.
Placering som nr. 3
Ponyerne var:  Nynwoods Fun Tim og Frisia Top Gold

 
11. december    
                     Bromme Køreforening
     Aveve maraton cup 2. afdeling

Katja Lamborg kørte 2 spand med Henrik Jørgensen som grooms.
Placering som nr. 1
Ponyerne var:  Nynwoods Fun Tim og Frisia Top Gold

 
20. november
Championatvinder
Lena Vabø blev championatvinder for 2-spand pony klasserne i Danmark
   

 
15. oktober Kulturnat på Christiansborg Katja Lamborg kørte 6 spand med Majken Olsen, Henrik Jørgensen og Peter Grå Nielsen som grooms.
Ponyerne var:  Gærshøj Bushmill, Gærshøj Floxster, Gærshøj Flipper, 
Nynwoods Fun Tim
, Frisia Top Gold og Mahnegad Golden Prince

 
3. - 5. september
Landsstævne arrangeret af Midtjysk Køreselskab

Lena Vabø kørte 2 spand med Michael som groom i dressur og i keglekørsel samt  Rasmus  som groom i maraton.
Placering  som nr. 3 i dressur, nr. 2 i maraton og nr. 1 i keglekørsel, samlet nr. 2 Ponnyerne var
Gærshøj Flora og Gærshøj Florence.

 
21. - 25. juni
DM & Forbundsmesterskab arrangeret af Slesvigske Køre Selskab
 

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 6 i dressur, nr. 2 i keglekørsel og nr. 5 i maraton, samlet nr. 5 
Ponyerne var Frisia Top Gold og
Mahnegad Golden Prince

Katja Lamborg kørte 4 spand med Henrik Jørgensen og Peter Grå Nielsen som grooms.
Placering som nr. 2 i dressur,  nr. 2 i keglekøresel og nr. 1 i maraton, samlet nr. 2
Klassen blev kørt samlet for 2- og 4 spand.
Ponyerne var:  Gærshøj Bushmill, Gærshøj Floxster, Gærshøj Flipper og  Nynwoods Fun Time

Lena Vabø kørte 2 spand med Charlotte Østergård som groom i dressur og i keglekørsel samt Mette Piil  som groom i maraton.
Placering  som nr. 1 i dressur, nr. 1 i keglekørsel og nr. 2 i maraton, samlet nr. 1 Klassen blev kørt samlet for 2- og 4 spand.
Ponnyerne var
Gærshøj Flora og Gærshøj Florence.

   

 
19. - 21. juni

Landsstævne arrangeret af Sjællandske Sportskuske

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 5 i dressur, nr. 4 i keglekørsel og nr. 4 i maraton, samlet nr. 5 
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Katja Lamborg kørte 4 spand med Henrik Jørgensen og Peter Grå Nielsen som grooms.
Placering som nr. 2 i dressur,  nr. 2 i keglekøresel og nr. 1 i maraton, samlet nr. 2
Klassen blev kørt samlet for 2- og 4 spand.
Ponyerne var:  Gærshøj Bushmill, Gærshøj Floxster, Gærshøj Flipper og  Nynwoods Fin Time

Lena Vabø kørte 2 spand med Charlotte Østergård som groom i dressur og i keglekørsel samt Majken Olsen som groom i maraton.
Placering  som nr. 1 i dressur, nr. 1 i keglekørsel og nr. 2 i maraton, samlet nr. 1 Klassen blev kørt samlet for 2- og 4 spand.
Ponnyerne var
Gærshøj Flora og Gærshøj Florence.

 
21. -23. maj
Landsstævne arrangeret af Slesvigske Køre Selskab
 

Lena Vabø kørte 2 spand med Peter Nielsen og Jørgen som groom.
Placering  som nr. 2 i dressur, nr. 3 i keglekørsel og nr. 2 i maraton, samlet nr. 2
Ponnyerne var
Gærshøj Flora og Gærshøj Florence.

 
16. maj
Glinkowski Driving Event arrangeret af

Sjællandske Sportskuske

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom.
Placering  som nr. 9 i dressur, nr. 4 i derbykørsel, samlet nr. 4
Ponnyerne var
Gærshøj Flora og Gærshøj Florence.

 
1. - 5. april
Bromme Køreforening
Påskestævne arrangeret af Bromme Køreforening
 
Online-stævne

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gærshøj Florence
Placering nr. 1 af 97 deltagere.
Vi kørte 95,41 km på 5 dage.

     
Lena får en flot gavekurv i 1. præmie

 

Første kørestævne i Lungholm Ridecenter i 1988.

    2020 2019 2018 2017 2016 2015
2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 Før 2000