2019 Sportsresultater

 

 
 
 

 

   

 
22. juni
Dressur- og Top Cup arrangeret af
Slangerup og Omegns Køreforening  

Lena Vabø kørte 2 spand med jørgen som groom
Placering som: nr. 2 i dressur cup, nr. 4 i keglekørsel, nr. 4 i maraton og samlet nr. 3
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gulla

 
15. - 16. juni
Landsstævne arrangeret af
Sjællandske Sportskuske

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand med Majken Olsen som groom
Placering som
nr. 2 i dressur, nr. 1 i keglekørsel, nr. 2 i maraton og samlet nr. 2.
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Katja Lamborg kørte 4 spand med Henrik Jørgensen, Emil Jørgensen, Rasmus Jørgensen og Peter Grå Nielsen som grooms.
Placering som
nr. 4 i dressur, nr. 4 i keglekørsel, nr. 4 i maraton og samlet nr. 4
Ponyerne var hingstene: Mahnegad Golden Prince og Frisia's Top Gold samt vallakkerne: Gærshøj Flipper og Gærshøj Floxster

Lena Vabø kørte 2 spand med jørgen som groom
Placering som: nr. 2 i dressur, nr. 6 i keglekørsel, nr. 2 i maraton og samlet nr. 2
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gærshøj Florence

 <  
   
   
   
   

 
19. maj
Arden Super Cup arrangeret af
Sjællandske Sportskuske

Lena Vabø kørte 2 spand med jørgen som groom
Placering som: nr. 2 i dressur cup, nr. 4 i keglekørsel, nr. 4 i maraton og samlet nr. 3
Ponyerne var Gærshøj Flaminco og Gulla

 

1. maj - 5. maj
Landsstævne arrangeret af Dansk Køre Selskab

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Placering som nr. 2 i dressur,  nr. 4 i maraton, nr. 1 i forhindringskørsel og samlet nr. 3.
Ponyerne var Gærshøj flora,
Gærshøj Florence og Gærshøj Flaminco.

 
27. april
Træningsderby arrangeret af Kalundborgsegnens Køreforening

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Placering som nr. 3.
Ponyerne var Gærshøj flora og
Gærshøj Florence.

Jørgen Lamborg kørte 2 spand med Lena som groom.
Placering  som nr. 2.
Ponnyernr var Gærshøj Fl
ora og Gærshøj Florence.

 

22.april
Dressur- og Top Cup arrangeret af
Sjællandske Sportskuske

Lena Vabø kørte 2 spand med Jørgen som groom
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gulla

 

20. april
 

Bromme Køreforening
Påskestævne arrangeret af Bromme Køreforening
 

Katja Lamborg kørte 4 spand med Henrik Jørgensen, Emil Jørgensen, Rasmus Jørgensen og Peter Grå Nielsen som grooms.
Placering som nr. 1 af 28 deltagere.
Ponyerne var hingstene: Mahnegad Golden Prince og Frisia's Top Gold samt vallakkerne: Gærshøj Flipper og Gærshøj Floxster

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 16 af 28 deltagere.
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Jørgen Lamborg kørte 2 spand med Lena som groom.
Placering  som nr. 21 af 28 deltagere.
Ponnyernr var Gærshøj Fl
aminco og Gærshøj Florence.

 
7. april
Dressur Cup og Top Cup arrangeret af Ullerup Køre- og Rideforening

Lena Vabø kørte 2 spand med jørgen som groom
Placering som: nr. 4 i dressur cup og nr. 3 i top cup
Ponyerne var Gærshøj Flora og Gulla

 
16. marts Finalen for indendørs maraton cup

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand i juniorklassen  med Majken Olsen som groom
Placering i dagens konkurrence som nr. 4 og samlet placering i cuppen som nr. 4
Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Jørgen Lamborg kørte 1 spand med Peter Grå Nielsen som groom.
Placering i dagens konkurrence som nr. 4 og samlet placering i cuppen som nr. 4.
Ponnyen var Gærshøj Fl
aminco

Lena Vabø kørte 1 spand med Peter Grå Nielsen som groom.
Placering i dagens konkurrence som nr. 3 og samlet placering i cuppen som nr. 3.
Ponnyen var Gærshøj Florence

 

16. februar

Indendørs maraton cup arrangeret af Slangerup og Omegns Køreforening  

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand i juniorklassen  med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 2. Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Jørgen Lamborg kørte 1 spand med Peter Grå Nielsen som groom.
Placering som nr. 3. Ponnyen var Gærshøj Fl
aminco

Lena Vabø kørte 1 spand med Peter Grå Nielsen som groom.
Placering som nr. 4. Ponnyen var Gærshøj Florence

 

 

26. januar  

Indendørs maraton cup arrangeret af Slangerup og Omegns Køreforening

Jesper Lamborg Jørgensen kørte 2 spand i juniorklassen  med Majken Olsen som groom
Placering som nr. 2. Ponyerne var Gærshøj Chablis Pip og
Mahnegad Golden Prince

Lena Vabø kørte 1 spand med Peter Grå Nielsen som groom.
Placering som nr. 2. Ponnyen var Gærshøj Florence

 

     
   
   
   

 

Første kørestævne i Lungholm Ridecenter i 1988.

        2018 2017 2016 2015
2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 Før 2000